Η Κυβέρνηση αδιαφόρησε να θωρακίσει τη χώρα αντιπυρικά! Προκάλεσε το λαϊκό αίσθημα με την επικοινωνιακή διαχείριση των φονικών πυρκαγιών! – Δηλώσεις στη Δέλτα Τηλεόραση

Για τις φονικές πυρκαγιές της Αττικής, την νέα διοίκηση της ΕΒΖ, αλλά και για την ψήφο των Ελλήνων του Εξωτερικού μίλησε στη Δέλτα Τηλεόραση Αλεξ/πολης ο Βουλευτής Έβρου κι Επίτιμος Αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ, Αναστάσιος Δημοσχάκης.

• Η Κυβέρνηση αδιαφόρησε να θωρακίσει τη χώρα αντιπυρικά.
  • Αγνόησε τις προβλέψεις της ΕΜΥ για το υψηλό επίπεδο συναγερμού την ημέρα της φωτιάς στην Αττική και δεν εφάρμοσε τα σχέδια που προβλεπόταν σε ανάλογες περιπτώσεις.
  • Κρίθηκε αναποτελεσματική στο να πάρει αποφάσεις και δεν εκκένωσε, όπως όφειλε , το Μάτι.
  • Η Ν Δ κράτησε μια υπεύθυνη θέση σε αυτή την τραγωδία.
  • Η επικοινωνιακή διαχείριση από πλευράς της Κυβέρνησης προκάλεσε το λαϊκό αίσθημα και σίγουρα δεν είναι αρκετό να αναλαμβάνει κάποιος την πολιτική ευθύνη.
  • Πρέπει όλοι οι Δήμοι του Έβρου να έχουν και σίγουρα έχουν σχέδιο αντιπυρικής προστασίας, όπως έχει εκπονήσει ο Δήμος Αλεξανδρούπολης.
  • Μέσα σε 3,5 χρόνια η Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ έχει αλλάξει έξι διοικήσεις στην ΕΒΖ και κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ!
  • Η νέα διοίκηση θα υπαγάγει στον πτωχευτικό κώδικα την εταιρεία, χωρίς όμως να ξεκαθαρίζει σε ποιον, στον εξωδικαστικό ή στον προπτωχευτικό;
  • Ο ίδιος έχει αναδείξει κοινοβουλευτικά τα προβλήματα της ΕΒΖ και κυρίως των 50 και πλέον παραγωγών των οποίων 2.500 στρέμματα με τεύτλα έχουν μείνει ασυγκόμιστα.
  • Η Ν Δ έχει καταθέσει δύο φορές πρόταση Νόμου από το 2016 για την ψήφο των Ελλήνων του Εξωτερικού, αλλά η Κυβέρνηση αρνείται να τη συζητήσει.
  • Η πρότασή μας προβλέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου οι Έλληνες που κατοικούν στο εξωτερικό, οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους, οι οποίοι έχουν την ελληνική υπηκοότητα, έχουν ελληνικό διαβατήριο, ελληνική ταυτότητα, ελληνικό ΑΦΜ, έχουν υπηρετήσει στις Ε Δ , αλλά έχουν μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό, όπου εργάζονται κλπ.
  • Η Κυβέρνηση φοβάται τους νέους που έχουν μεταναστεύσει εκτός συνόρων λόγω της οικονομικής κρίσης.
  • Ένας από τους Νόμους που θα ψηφίσει η Κυβέρνηση της Ν Δ, όπως έχει δεσμευτεί και ο Κ.Μητσοτάκης, είναι κι αυτός που θα αφορά την ψήφο των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Δείτε αναλυτικά εδώ