Το νέο κυβερνητικό αφήγημα ψεύδους είναι τα αντίμετρα. Στραγγίζουν την οικονομία και επιστρέφουν στους πολίτες ένα ξεροκόμματο

Στη διευρυμένη Νομαρχιακή Συνέλευση της ΝΟ.Δ.Ε. Δυτικής Αττικής που έγινε στο Πνευματικό Κέντρο Ασπροπύργου παραβρέθηκε χθες (11/05) ως ομιλητής ο Βουλευτής Έβρου, Επίτιμος Αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ και Αναπλ. Τομεάρχης Εθν. Άμυνας της ΝΔ, Αν. Δημοσχάκης, μαζί με τη Βουλευτή Β΄ Αθηνών και Αναπλ. Τομεάρχη Πολιτισμού και Αθλητισμού της ΝΔ, Άννα Καραμανλή.

Το παρών έδωσαν, μεταξύ άλλων, ο Βουλευτής Αττικής Θανάσης Μπούρας, η Βουλευτής Αττικής, Γεωργία Μαρτίνου, ο πρόεδρος της Ν.Ο.ΔΕ Δ. Αττικής Ιωάννης Λινάρδος, ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, Νίκος Μελετίου, πρώην Δήμαρχοι, Πρόεδροι και Μέλη των ΔΗΜ.ΤΟ Δ. Αττικής, κομματικοί τοπικοί παράγοντες, αλλά και απλοί κάτοικοι.

Ακολουθούν τα σημαντικότερα σημεία της ομιλίας του Βουλευτή Έβρου:

• Το τίμημα της παραμονής του Αλέξη Τσίπρα και του Πάνου Καμμένου στην εξουσία είναι τα 140 προαπαιτούμενα που έρχονται στη Βουλή.
  • Η Κυβέρνηση επενδύει στο ψέμα και την κοροϊδία. Η καθεστωτική της αντίληψη εγκλωβίζει τη χώρα στη λιτότητα και γεννάει μια νέα μορφή διαπλοκής.
  • Το νέο κυβερνητικό αφήγημα ψεύδους είναι τα αντίμετρα. Θα στραγγίξουν ό,τι έχει απομείνει από την ελληνική οικονομία και μετά θα επιστρέψουν ένα ξεροκόμματο.
  • Με το 4ο Μνημόνιο κόβουν κι άλλο τους μισθούς και τις συντάξεις, κατεβάζουν το αφορολόγητο, επιβαρύνουν τους ελεύθερους επαγγελματίες, κοροϊδεύουν τα Στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας περικόπτοντας τα ειδικά μισθολόγια.
  • Το Γραφείο Προϋπολογισμού της Βουλής παρουσίασε ένα γράφημα για το μείγμα δημοσιονομικής πολιτικής που ακολουθήθηκαν στα τρία Μνημόνια.
  • Στο πρώτο Μνημόνιο, που έχει την υπογραφή του Γ. Παπανδρέου, το 54,2% προέρχεται από φόρους και εισφορές και το 45,8% από μειώσεις δαπανών.
  • Στο δεύτερο Μνημόνιο, που συμφώνησε ο Λουκάς Παπαδήμος και το εφάρμοσε η Κυβέρνηση Σαμαρά, Βενιζέλου, Κουβέλη, το 27,82% προέρχεται από φόρους και φορολογικές εισφορές και το 72,18% από μειώσεις δαπανών.
  • Αντίθετα το τρίτο Μνημόνιο, που έχει την υπογραφή του Αλέξη Τσίπρα, το 82,4% προέρχεται από φόρους και εισφορές και μόλις το 17,6% από μειώσεις δαπανών.
  • Ο Κυριάκος Μητσοτάκης παρουσίασε συγκεκριμένη πρόταση και κάλεσε την Κυβέρνηση να διανέμει ένα 0,5% του ΑΕΠ από την υπέρβαση πλεονάσματος το 2016.
  • Ως εισηγητής της ΝΔ στη Συμφωνία των Υπ. Εθνικής Άμυνας Ελλάδας και Νορβηγίας προειδοποίησε ότι αυτή μπορεί να αποτελέσει χαλί για να κρυφτούν πιθανές αδιαφανείς διαδικασίες στο μέλλον.
  • Με ευθύνη της Κυβέρνησης η εγκληματικότητα αυξήθηκε σε κάθε γειτονιά της Αθήνας, τα Εξάρχεια έγιναν και πάλι Άβατο.