Κατάθεση Αναφοράς για τον κίνδυνο να χαθεί το έργο “Λιμνοδεξαμενή Ξηροποτάμου Δήμου Σαμοθράκης”

Ο Βουλευτής Έβρου και Επίτιμος Αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. Αν. Δημοσχάκης, με κοινοβουλευτική Αναφορά κατέθεσε στο προεδρείο της Βουλής επιστολή του Δήμου Σαμοθράκης προς τους Κοινοβουλευτικούς τοπικούς παράγοντες, σχετικά με τον κίνδυνο που ελλοχεύει να χαθεί το έργο “Λιμνοδεξαμενή Ξηροποτάμου Δήμου Σαμοθράκης”.

Σύμφωνα με την επιστολή του Δήμου, πρόκειται για ένα μεγάλο έργο και με πρόσφατη απόφαση θα συνεχιστεί η αποπεράτωση. Εξαιτίας όμως άγνωστης γραφειοκρατικής εμπλοκής ανάμεσα στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, της Διαχειριστικής Αρχής και του ΟΠΕΚΕΠΕ, υπάρχει κίνδυνος να χαθεί. Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στην αδικαιολόγητη μη καταβολή αποζημιώσεων στους δικαιούχους των απαλλοτριωθέντων εκτάσεων. Η τοπική οικονομία έχει απόλυτη ανάγκη το έργο αυτό καθώς όλα είναι έτοιμα, ενώ η αδικαιολόγητη καθυστέρηση, δημιουργεί σοβαρά προβλήματα και έντονη ανησυχία.

Επισυνάπτεται το αντίστοιχο υλικό εδώ