“Με στόχο την βελτίωση της ζωής των Εβριτών σπάσαμε κάθε ρεκόρ σε κοινοβουλευτικές παρεμβάσεις!” Συνέντευξη στην ιστοσελίδα pameevro

Για τους καρπούς του κοινοβουλευτικού του έργου, τις σημαντικότερες επιτυχείς παρεμβάσεις στην Βουλή των Ελλήνων και την στιγμή της αξιολόγησής του από τους Εβρίτες, μίλησε στην κάμερα του pameevros ο υποψήφιος βουλευτής κι Επίτιμος Αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ., Αναστάσιος Δημοσχάκης:

Μεταξύ άλλων είπε ότι:

• Το μέτρο για την απόδοση ενός βουλευτή είναι το κοινοβουλευτικό του έργο!
  • Οι στόχοι που επετεύχθησαν μέσα από τις κοινοβουλευτικές παρεμβάσεις του συνέβαλαν στην βελτίωση της ποιότητας της ζωής των Εβριτών!
  • Σημαντική νίκη υπήρξε η ένταξη του Νομού Έβρου στην Κλιματική Ζώνη Ά , γεγονός που ανακούφισε σημαντικά τους Εβρίτες από το επαχθέστατο κόστος θέρμανσης.
  • Μεγάλο όφελος επίσης είχαν οι δήμοι και οι κοινότητες των δήμων Αλεξανδρούπολης και Σουφλίου καθώς και οι κάτοικοι οικισμών στα όρια των οποίων λειτουργούν Αιολικά Πάρκα.
  • Ο επίμονος κοινοβουλευτικός έλεγχος είχε ως συνέπεια την απόδοση των οφειλομένων ανταποδοτικών τελών είτε υπό μορφή χρηματικής πίστωσης είτε ως ηλεκτρικό ρεύμα.
  • Τεράστια ανακούφιση προκάλεσε η μείωση του πλαφόν κατά 95% για την καταβολή της συνδεδεμένης ενίσχυσης στους βαμβακοπαραγωγούς των οποίων η παραγωγή καταστράφηκε από εντομολογική προσβολή!
  • Οι κοινοβουλευτικές παρεμβάσεις του είχαν ως συνέπεια να καταβληθεί η συνδεδεμένη ενίσχυση στους αγρότες του Έβρου οι οποίοι απειλούνταν με οικονομική καταστροφή!
  • Συνέβαλε σημαντικά στην ομαδική προσπάθεια των κατοίκων του κεντρικού και βορείου Έβρου για την αυτοτέλεια και την αυτονομία του Νοσοκομείου Διδ/χου αιτούμενος από το βήμα της Βουλής των Ελλήνων την αναβαθμισμένη αυτονόμηση του.
  • Επίσης μετά από πολλές κοινοβουλευτικές ενέργειες το ΚΥ Σαμοθράκης χαρακτηρίστηκε Άγονο Τύπου Α’ δημιουργώντας έτσι κίνητρα για το στελεχιακό δυναμικό να εργαστεί στο νησί.
  • Οι κεντρικοί άξονες του οράματός του για τον Έβρο είναι η Άμυνα και η Ασφάλεια της περιοχής καθώς και η αναγέννηση των χωριών.
  • Ο Έβρος και τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου αποτελούν την οχύρωση όλης της Χώρας γεγονός που καθιστά απαραίτητη την ενίσχυση τους & την προστασία των συνόρων σε συνεργασία με τους Ευρωπαίους εταίρους.
  • Επανέλαβε το κάλεσμά του προς τους Εβρίτες για συμμετοχή στις εθνικές εκλογές, και την στήριξη στην μόνη σοβαρή πολιτική δύναμη που είναι η ΝΔ!
  • Τέλος υπογράμμισε ότι το επιχείρημα της σίγουρης εκλογής του δεν ισχύει για κανέναν υποψήφιο!!
  • Ζήτησε από τους Εβρίτες την στήριξή τους μεταφρασμένη σε ένα σταυρό προτίμησης εκ των δύο που διαθέτουν προκειμένου να συνεχίσει να υπηρετεί τον Νομό μέσα στο ελληνικό κοινοβούλιο αποτελεσματικά ως βουλευτής με κυβέρνηση της ΝΔ.

Δείτε το video της συνέντευξης εδώ